Naujienos
- Titulinis
- Naujienos
„Tarmėse tikroji tautos gyvastis,“ – teigė garsus tarmių tyrinėtojas, profesorius A. Girdenis. Tarmių įvairovė yra unikalus, deja, po truputį nykstantis reiškinys. Siekdami išsiaiškinti, ar APRC mokiniai moka kalbėti tarmiškai, Jaunųjų žurnalistų būrelio nariai atliko tyrimą. 9-12 klasių mokiniams buvo pateikta 20 dzūkiškų žodžių: 10 daiktavardžių ir 10 veiksmažodžių. Tyrimo dalyviai turėjo paaiškinti, ką žodžiai reiškia bendrinėje kalboje. Išaanalizavus rezultatus, paaiškėjo, jog mokiniai žino, kas yra pinavija (bijūnas), pašinas (rakštis), šmotas (gabalas). Veiksmažodžių grupėje geriausiai žinomi šie: apkoliečyc (sužaloti), akšį (ateik), bovycis (žaisti).
Mokiniai ne tik turėjo paaiškinti pateiktas tarmybes, bet ir užrašyti 5 jiems žinomus dzūkiškus žodžius. Paaiškėjo, jog mokinių žodynas pakankamai turtingas: lepeškos, pirkia, abrūsas, klupstis, šėpukė, uzbonas, skadai, busilas ir t.t.
Pati sunkiausia užduotis buvo paaiškinti, kodėl mes esame vadinami dzūkais. Į šį klausimą neatsakė niekas. Pagal kalbininkų K. Jauniaus ir A. Salio lietuvių kalbos tarmių klasifikaciją dzūkai – aukštaičių tarmės dalies patarmių pavadinimas. Skiriamąja dzūkų ypatybe laikytas afrikatų c, dz tarimas vietoj bendrinės lietuvių kalbos č, dž ir t(v), d (v) prieš i, y, ie (nakcis, gaidzį, kviecia, dziena, kecvirtas, dzvylika ir t.t.).
Tikėtina, jog šis tyrimas paskatins mokinius domėtis savo tarmės ypatumais ir padės išsaugoti vis labiau nykstantį kultūrinį paveldą.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |