Skip to main content

FILMO „TUMO KODEKSAS“ PERŽIŪRA MAIRONIO LIETUVIŲ LITERATŪROS MUZIEJUJE

Tumo kodeksas: „Dariau kitiems gera, o pats tapau laimingas“.

Kovo 1 d. Maironio lietuvių literatūros muziejuje vyko dokumentinio filmo „Tumo kodeksas“ peržiūra. Džiugu, kad grupė mūsų centro mokinių ir mokytojų turėjo galimybę dalyvauti filmo pristatyme, susitikti su aktoriumi R. Cicėnu, išgirsti pasakojimą apie filmo sukūrimą, taip pat sužinoti daugiau įdomybių apie rašytoją J. Tumą-Vaižgantą. Filmo peržiūroje dalyvavo scenarijaus autorė Liudvika Pociūnienė, režisierius Eimantas Belickas, prodiuserė Terasa Rožanovska ir muziejininkas Alfas Pakėnas.

„Kai užsiminėme Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto bendradarbiams, kad ketiname kurti filmą apie Vaižgantą, sulaukėme palinkėjimo nenuskęsti“, – kalbėjo dokumentinės juostos scenarijaus autorė Liudvika Pociūnienė. Iš tikrųjų vien Vaižganto raštų apimtis yra didžiulė, tad kūrėjai daugiausia rėmėsi laiškais ir amžininkų prisiminimais, kitaip tariant, gyva kalba ir poelgiais – imliausia medžiaga filmo veiksmui.

Viena ryškiausių XX a. pirmosios pusės asmenybių – Juozas Tumas-Vaižgantas – energija, optimizmu ir tolerancija pelnė neprilygstamą populiarumą tiek tarp šviesuomenės, tiek tarp paprastų žmonių. Pasak filmo apie Vaižgantą režisieriaus Eimanto Belicko, jis buvo gerokai aplenkęs laiką ir, tikrąja to žodžio prasme, laisvas žmogus.

„Senelis, gražiai rašęs apie kaimiečius – maždaug toks buvo mokykloje suformuotas įvaizdis apie Vaižgantą. Kurdamas filmą, atradau jį visai kitokį – veiklų, šmaikštų, laužantį kanonus ir išsiskiriantį gilia nuojauta. Jis vaikščiojo greitai ir kalbėjo greitai. Ne šiaip kauniečiai jį vadino „žilagalviu jaunuoliu, “ – pasakojo filmo režisierius Eimantas Belickas. Jis tiki, kad kūrybinei grupei pavyko pasibelsti į kiekvieno širdį ir filmas turės išliekamąją vertę. Gal ir mes, pažiūrėję filmą, atrasime Juozą Tumą-Vaižgantą iš naujo?

 

Bibliotekos vedėja Vijoleta Vaitulevičienė