Skip to main content

ŠIAURĖS ŠALIŲ LITERATŪROS SAVAITĖ ALYTAUS PROFESINIO RENGIMO CENTRO BIBLIOTEKOJE

Šių metų lapkričio 12–18 dienomis vyko tradicinė šiaurietiška šviesos ir knygos šventė „Šiaurės šalių literatūros savaitė“, kurios tema – „Herojai Šiaurės šalyse“. Pagrindinė šventės idėja – populiarinti literatūrą ir knygų skaitymą, skatinti domėjimąsi kaimyninių šalių kultūra.

Šiemet Šiaurės šalių literatūros savaitė švenčia dvidešimt dvejų metų sukaktį ir Asociacija NORDEN vėl pakvietė bibliotekas bei mokyklas įgyti naujų literatūrinių patirčių. Literatūros savaitė kasmet rengiama tuo pačiu metu – antrąją lapkričio savaitę. Būtent tamsiausiomis lapkričio dienomis vaikus, jaunuolius ir suaugusiuosius visose Šiaurės ir Baltijos šalyse suvienija šiaurietiška knyga. Laikomasi tradicijos savaitę pradėti ,,Sutemų valanda“ – pasirinktų tekstų garsiniu skaitymu prie žvakių šviesos. Kasmet literatūros savaitei parenkama tema ir pasiūlomi tekstai skaitymui balsu.

Alytaus profesinio rengimo centro bibliotekoje renginių ciklas prasidėjo lapkričio 12 d., pirmadienį, „Sutemų valanda“. Šviesos ir žodžio šventės metu prie uždegtų žvakių buvo garsiai skaitoma islandų autoriaus Einaro Máro Guðmundssono knygos „Islandijos karaliai“ ištrauka. Ši knyga – tai beprotiškų pasakojimų rinkinys apie išgalvotą Knudsenų giminę nuo XVIII a. iki mūsų dienų. Knygoje autorius meta iššūkį tradiciniams herojams ir Islandijos didvyrių vaidmenis skiria kvailiams.

Šiaurės šalių bibliotekų savaitės metu mokiniai galėjo išsamiau susipažinti su bibliotekos fonduose esančia skandinavų ir kitų šiaurės šalių literatūra. Kaip ir kasmet, šios savaitės metu labai populiari tampa norvegų, suomių, danų literatūra, ypač norvegų rašytojos Herbjørg Wassmo kūryba. Jos romanai („Dinos knyga“, „Laimės sūnus“, „Stiklinė pieno“ ir kt.) labiausiai skaitomi bibliotekoje.

Šiaurės šalių bibliotekų savaitė baigėsi Šiaurės šalių filmų vakaru. Su mokiniais žiūrėjome ir aptarėme norvegų filmą „Galvų medžiotojai”.

Dalyvavimas projekte paskatino mokinius domėtis Šiaurės šalių kultūra ir literatūra. Net ir pasibaigus Šiaurės šalių literatūros savaitei, mokiniai noriai renkasi skaityti Jo Nesbø, Johan Borgen, Mika Waltari, Herbjørg Wasmo ir kitų autorių kūrinius.