Skip to main content

Edukacinė išvyka ,,Mano kraštas- Dzūkija“

Gražų gegužės 29 –osios rytą S 33, S 34, S35 ir P 84 grupių mokiniai, lydimi lietuvių kalbos mokytojų, išsiruošė į edukacinę išvyką ,,Mano kraštas - Dzūkija“. Išvykos tikslas- įgyti kultūrinių bei istorinių žinių apie žymiausius Merkinės krašto istorinio paveldo objektus, plėsti žinias apie rašytojo Vinco Mickevičiaus- Krėvės gyvenimą bei kūrybą.

Pirmiausia nutarėme užsukti į Subartonis, pasivaikščioti lietuvių literatūros klasiko Vinco Mickevičiaus- Krėvės jaunystės takais, aplankyti jo gimtinę, kurioje veikia rašytojo memorialinis muziejus. Čia susipažinome su V.Krėvės kūrybos ištakomis, kultūrine, istorine Subartonių kaimo aplinka. Lydimi muziejininkės Evelinos Buržinskienės apžiūrėjome įdomią ekspoziciją, kurioje sukaupta nemažai autentiškų rašytojo daiktų, eksponuojama ir saugoma didžioji dalis jo kūrybinio palikimo. Išklausę išsamaus pasakojimo apie V. Mickevičiaus - Krėvės gyvenimą, aplankėme kaimo kapinaites, kur 1992 m. iš Amerikos parvežti ir perlaidoti rašytojo ir jo žmonos Onos Rebekos palaikai. Subartonių kaimo takeliai, liepos, klevai, Gilšės, Pakelinio ežeriukai užfiksuoti daugelyje rašytojo apsakymų, ,,Dainavos šalies senų žmonių padavimuose“.

V.Mickevičiaus- Krėvės kūryboje ne kartą minima ir Merkinė, todėl antrasis mūsų kelionės etapas ir buvo šis miestelis- legendomis apipinta senoji Dzūkijos krašto sostinė. Su gausia ekspozicija mus supažindino Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas, priminęs seniausius laikus, kuomet Merkinė, žymus gynybinis, administracinis, prekybos, švietimo bei religijos centras, netgi buvusi minima svarbiausių rytų Europos miestų sąraše. Daugiausia privilegijų Merkinei teikęs Lietuvos didysis Kunigaikštis ir Lenkijos karalius Vladislavas Vaza. Pamilęs Merkinės girių ramybę ir gamtos grožį, kunigaikštis dažnai būdavo Merkinėje, kur 1648 m. mirė. Taip pat įdomu buvo išgirsti apie Lietuvos partizanų įvykdytą Merkinės puolimą 1945 m. ir kitas šio krašto istorijas.Vėliau pasivaikščiojome po Merkinės miestelį, apžiūrėjome namą, vadinamą Valdovų rūmais, kopėme į V. Krėvės ,,Milžinkapyje“ aprašytą Merkinės piliakalnį, grožėjomės įspūdinga Dzūkijos panorama, atsiveriančia nuo apžvalgos bokšto.

Ši edukacinė išvyka suteikė daug literatūros bei istorijos žinių, padėjo dar kartą įsitikinti, kaip svarbu pažinti savo gimtinę, kiek daug čia naujų, įdomių dalykų galima atrasti.

 

Lietuvių kalbos mokytoja Rasa Ščiučkienė