Skip to main content

ŠIAURĖS ŠALIŲ BIBLIOTEKŲ SAVAITĖ ALYTAUS PROFESINIO RENGIMO CENTRO BIBLIOTEKOSE

Šių metų lapkričio 13-19 dienomis vyko tradicinė šiaurietiška šviesos ir knygos šventė „Šiaurės šalių bibliotekų savaitė“, kurios tema - ,,Salos“. Pagrindinė šventės idėja – populiarinti literatūrą ir knygų skaitymą, skatinti domėjimąsi kaimyninių šalių kultūra.

Šiemet Šiaurės šalių bibliotekų savaitė švenčia dvidešimties vienerių metų sukaktį, ir Asociacija Norden vėl pakvietė bibliotekas bei mokyklas į naujas literatūrines patirtis. Bibliotekų savaitė rengiama kasmet tuo pačiu metu – lapkričio antrąją savaitę, taigi tamsiausiomis lapkričio 13-19 dienomis vaikus, jaunuolius ir suaugusiuosius visose Šiaurės ir Baltijos šalyse suvienijo šiaurietiška knyga. Laikomasi tradicijos savaitę pradėti ,,Sutemų valanda“ – pasirinktų tekstų garsiniu skaitymu prie žvakių šviesos. Kasmet bibliotekų savaitei parenkama tema ir pasiūlomi tekstai skaitymui balsu.

Kadangi šių metų Šiaurės šalių bibliotekų savaitės tema yra ,,Salos“, šis motyvas atsispindėjo visose skaitymui balsu parinktose knygose: mažiausiems: Aarresaari (Lobių sala), aut. Mauri Kunnas, jaunimui: Maresi (Maresė), aut. Maria Turtschaninoff, suaugusiems: Is (Ledas), aut. Ulla-Lena Lundberg.

Alytaus profesinio rengimo centro bibliotekose renginių ciklas prasidėjo lapkričio 13 d., pirmadienį, Sutemų valanda. Šviesos ir žodžio šventės metu prie uždegtų žvakių buvo garsiai skaitoma ištrauka iš Ullos-Lenaos Lundberg romano ,,Ledas“. Alandų salų rašytojos Ulos-Lenos Lundberg romanas „Ledas“ nukelia mus į autorės gimtųjų salų bendruomenę, kuri drauge su puikiai perteikiamu tenykštės gamtos atšiaurumu kuria spalvingą toną visam knygos veiksmui. Tai istorija apie jauną pastorių, pokario metais kartu su žmona ir dukterimi atvyksiantį į Alandų salas iš žemyninės Suomijos..

Šiaurės šalių bibliotekų savaitės metu mokiniai galėjo išsamiau susipažinti su bibliotekų fonduose esama skandinavų ir kitų šiaurės šalių literatūra. Kaip ir kasmet, šios savaitės metu labiausiai populiari tampa norvegų, suomių , danų literatūra, ypač neseniai Lietuvoje apsilankiusios norvegų rašytojos Herbjorg Wassmo kūryba. Jos romanai („Dinos knyga“, „Laimės sūnus“,“Stiklinė pieno“ ir kt.) labiausiai skaitomi bibliotekose.

Šiaurės šalių bibliotekų savaitė baigėsi Šiaurės šalių filmų vakaru. Su mokiniais žiūrėjome ir aptarėme švedų filmą „Oland salos žvejų uosteliai“ peržiūra ir aptarimu.

Dalyvavimas projekte paskatino mokinius domėtis Šiaurės šalių kultūra ir literatūra. Net ir pasibaigus Šiaurės šalių bibliotekų savaitei, mokiniai noriai renkasi skaityti Ajvide Lingvist, P.HØeg , F.G.Bengstono, H.Wasmo ir kitų autorių kūrinius.