Skip to main content

PATYČIOS GALI IR TURI LIAUTIS!

Patyčios plinta kaip virusas: tie, kurie šiandien tavo draugai, rytoj gali tapti priešais. Mes visi su jomis vienaip ar kitaip esame susidūrę: vieni tapo aukomis, antri - patyčių lyderiais, treti - stebėtojais. Patyčios ir psichologinis smurtas jauname amžiuje turi griaunančią įtaką asmenybės raidai, savęs vertinimo ir orumo formavimuisi. Patyčias mokyklose patiria ne tik mokiniai, bet ir mokytojai, todėl užmerkti akis prieš jas tiesiog negalima.

Alytaus profesinio rengimo centre daug dėmesio skiriama patyčių prevencijai, todėl kasmet prisijungiama ir prie “Vaikų linijos” skelbiamos akcijos „Veiksmo savaitė be patyčių”.

Akciją organizavo švietimo pagalbos specialistai: visuomenės sveikatos priežiūros specialistė R. Kuodienė, socialinės pedagogės O. Bernatavičienė ir L. Keršienė, psichologė A. Ciūnytė ir spec. pedagogė R. Paplauskienė. Įeinančius į mokyklą pasitiko „Vaikų linijos“ ir P58 gr. mokinių parengti plakatai, buvo segamos emblemos „Mokykla be patyčių“ ir dalijami Lietuvos policijos skirtukai „Elkis su kitais taip, kaip norėtum, kad kiti elgtųsi su TAVIMI“.

P50 ir S9 gr. mokiniai dalyvavo praktiniame užsiėmime su Alytaus apskrities VPK viešosios tvarkos sk. prevencijos poskyrio vyriausiąja specialiste O. Petraitiene ir Alytaus m. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo ir stebėsenos specialiste E. Bartaševičiūte.

P49 gr. mokiniai drauge su visuomenės sveikatos priežiūros specialiste R. Kuodienė diskutavo apie patyčių formas, būdus, kuriais galima jas sustabdyti. Didesnė užsiėmimų dalis buvo skiriama patyčioms elektroninėje erdvėje: kaip su jomis kovoti, kokios informacijos geriau į elektroninę erdvę nedėti, kur kreiptis pagalbos.

Vyko draugiškos krepšinio, tinklinio, stalo teniso varžybos tarp Centro mokinių ir Alytaus kolegijos studentų bei Pataisos namų darbuotojų. Organizavo kūno kultūros mokytojai A. Urbonas, S. Eidukynas ir V. Biesevičius.

Bene aktyviausiai akcijoje dalyvavo P44 ir P44* grupių mokiniai. Vyko pokalbiai, diskusijos patyčių ir draugystės temomis, kuriose dalyvavo Pagalbos mokiniui specialistės. Mokiniai stebėjo ir aptarė nufilmuotas situacijas „Bendraukime be pykčio”, galimus konfliktų sprendimo būdus. Šių grupių mokiniai vieninteliai pasinaudojo galimybe pristatyti savo – virėjo - profesiją ir susipažinti su kita – vizualinės reklamos gamintojo, kurią pristatė P58 gr. mokiniai.

Buvo kuriama knyga „Tikra draugystė – tai...“, kurios turinį sudarė piešiniai, darbai atlikti kompiuterio pagalba, rašyti tekstai (išgyvenimai), draugystės receptai ir kt. Knygą kūrė P49, P50, P54, P56, P59, P59*, P42, P42*, S9, S12, S15, S18, S18* ir S19 mokiniai, padedami grupių vadovų ir Pagalbos mokiniui specialistų. Geriausių darbų autoriai bus apdovanoti Alytaus m. Visuomenės sveikatos biuro prizais.

Socialinė pedagogė ekspertė O. Bernatavičienė susitiko su Trečiojo amžiaus „Alytus TAU“ universiteto klausytojais ir skaitė paskaitą „Virtuali erdvė arba ką internete veikia mūsų vaikai ir anūkai“. Buvo kalbama apie interneto teikiamas galimybes, apie tai, kas sukelia priklausomybes, apie galimybes ir pavojus, slypinčius socialiniuose tinkluose, elektronines patyčias, įvairias programėles, tam tikrus sutartinius ženklus (žodžius), viešas ir uždaras grupes ir pan. Sulaukta daug klausimų. Klausytojams tema pasirodė labai aktuali ir naudinga. Taip pat buvo pristatytas Alytaus profesinio rengimo centras, išdalinti lankstinukai.

Patyčių prevencija vyksta nuolat, tačiau gaila, kad dauguma bendruomenės narių nerado laiko ir/ar noro dalyvauti net akcijos metu skelbiamose veiklose, tarsi ignoruodami patyčių problemos mastą.

Dėkojame piešimo mokytojai L. Valentukevičienei, profesijos mokytojoms Z. Krasnauskienei ir A. Visockaitei, grupių vadovams ir mokiniams, aktyviai dalyvavusiems „Veiksmo savaitė be patyčių 2016“ veiklose.

Patyčias sustabdyti galime tik bendromis jėgomis. Tai turi daryti tėvai, mokiniai, mokyklų administracija, grupių vadovai, mokytojai, švietimo specialistai, tačiau visada pradėkime pirmiausiai nuo savęs. Jei artimoje aplinkoje būtų mažiau agresijos, pykčio, užgauliojimų, negatyvumo, jei būtų daugiau meilės, pakantumo, nuoširdumo, tolerancijos, tai visa tai pamažu persikeltų ir į mokyklas.

 

Švietimo pagalbos specialistų vardu

socialinė pedagogė O. Bernatavičienė